SAS refunderer 30.000
aske-billetter

Skrevet af Flemming Juul den 19/08 2010 klokken 12:38 - 2 kommentarer


Send til en ven    |     Print


Indtil videre har flyselskabet refunderet 25.000 billetter til kunder, der blev forhindret i at rejse på grund af askeskyerne.


Refusionerne omfatter både selve billetprisen og de hotelregninger, som kunderne er blevet påtvunget på grund af flystoppene, skriver Newspac ifølge ekstrabladet.dk.

Ifølge SAS egne oplysninger mangler flyselskabet endnu at refundere omkring 5.000 kunder, men de fleste vil ifølge pressechef Mikkel Thrane få deres penge uden problemer. Han nævner, at omkring 4.000 SAS-kunder, der strandede ude i verden også har fået dækket deres hotel og forplejning.

Det skandinaviske flyselskab har tidligere nævnt, at askeskyerne har kostet selskabet omkring 700 millioner svenske kroner, og heraf mener Sydbanks aktieanalytiker Jacob Pedersen, at omkring en tredjedel går til erstatninger til de ramte kunder.


Kommentarer (2) - Skriv din egen


Jimmy
Nå, alla lågprisfantaster, vad säger ni om detta. Raspekt,SAS!!



Anders K
Tror ikke at Transavia og Norwegian overvejer dette. Jeg flyger alltid med SAS kan godt blive lidt dyrt at rejse lavpris.